Od zarania dziejów nadawano dzieciom imiona. Tak samo było z ziemiami polskimi. Najpierw były to imiona słowiańskie. Potem chrześcijańskie ze Starego i Nowego Testamentu. Następnie w XIX wieku znowu zaczęto sobie przypominać takie słowiańskie imiona jak Kazimierz, Ludmiła czy Wojciech. A jakie imiona były popularne w Polsce w XX wieku?

Joanna czy Żaklina?

W wieku XX coraz większą popularność zaczęły zyskiwać imiona zapożyczone z języków zachodnich, a szczególnie z języka angielskiego oraz niemieckiego lub francuskiego. Nic dziwnego, te języki są bardzo popularne w naszym kraju ale również na świecie. Co ciekawe, pojawiły się też imiona będące zagranicznym odpowiednikiem polskiego imienia. Na przykład obok Joanny pojawiły się piękne imiona Żaklina, Żanna czy Żaneta. Ponadto od lat 70-tych ubiegłego wieku obserwujemy coraz większą popularność takich angielskich imiona jak Nikola, Denis czy Brajan. Obecnie jednak uważane są one za imiona pretensjonalne i kojarzone są z patologią.

Powrót Mieszka i Dobromira

XXI wiek cechuje się tym, że tworzone są zupełnie nowe formy słowiańskich imion. W miejsce imion popularnych kilkadziesiąt lat temu, takich jak Rafał, Robert lub Beata pojawiają się coraz częściej imiona słowiańskie, które nadawane były dawniej. Są to imiona takie jak Krzesimir, Mieszko lub też Dobromir. Innym pięknym starosłowiańskim imieniem, które zyskuje popularność jest Milena.

Moda na imiona średniowieczne

Ciekawym zjawiskiem jest nagły wzrost popularności jakiegoś imienia, po czym zostaje to imię na kilkadziesiąt a nawet więcej lat zapomniane, by znowu powrócić do łask. Takim imieniem jest Jakub. Jakub był bardzo popularny w średniowieczu. Później przez wiele wieków było to imię zapomniane. W XIX wieku Jakub popularny był tylko na wsi oraz w środowisku żydowskim. Imię to wróciło z przytupem na przełomie XIX i XX wieku. Dzisiaj w przedszkolach królują Kubusie. Podobnie jest z imieniem Mikołaj, które było popularne w średniowieczu, aby następnie zaniknąć w XIX i XX wieku i powrócić na przełomie XX i XXI wieku.