Ilość produkowanych wyrobów sprawia, że można je w rozmaity sposób dzielić. Aktualnie jednym ze stosowanych podziałów jest rozróżnienie pomp głębinowych od pomp niezatapialnych. Dobrze wiedzieć, czym różnią się poszczególne urządzenia. Którą pompę zakupić? Warto przemyśleć tę kwestię przed złożeniem zamówienia.

Kiedy pompa niezatapialna?

Pompa niezatapialna używana jest zazwyczaj do przetłaczania wody ze zbiorników, w tym również studni. Ważna jest tu głębokość zanurzenia – to zazwyczaj około 20 metrów. Z punktu widzenia konsumenta liczy się tutaj trwałość i solidne wykonanie urządzenia. W związku z powyższym, większość producentów konstruuje pompy ze stali nierdzewnej lub też tworzyw sztucznych, które nie ulegają szybkiemu zniszczeniu. Na rynku znaleźć można takie, które wykonane są zarówno z połączenia tych materiałów. Dzięki temu klient ma pewność, że nabywa urządzenie trwałe. Pompy niezatapialne mają kształt walca.

Głębinowa, czyli w wodzie

Najprościej mówiąc, pompy głębinowe różnią się od niezatapialnych tym, że muszą być zanurzone w wodzie przynajmniej na jeden metr. W związku z powyższym, urządzenia te są konstruowane w specjalny sposób. Mowa choćby o wodoszczelnym silniku. Ponadto, większość pomp posiada specjalnie skonstruowany korpus. Producenci wykorzystują stal, mosiądz lub też żeliwo. Materiał ten, inaczej mówiąc, musi być w pełni odporny na korozję.
W przypadku pomp głębinowych prąd do urządzenia jest doprowadzany przez specjalny kabel. Sam silnik jest właściwie zabezpieczony przez ewentualny brakiem fazy, spadkiem napięcia, tak zwanym „suchobiegiem” czy też możliwym przeciążeniem.

Co jeszcze?

Okazuje się, że każda pompa do wody brudnej posiada także szczegółową charakterystykę. Tę znaleźć można w karcie technicznej lub też instrukcji obsługi. W ten sposób użytkownik może zapoznać się z parametrami wybranego przez siebie urządzenia. Mowa zwłaszcza o wydajności, jak i wysokości podnoszenia. Zależności, w tym przypadku, jest stosunkowo prosta. Im wyższa wysokość podnoszenia tym jednocześnie mniejsza wydajność, jaką charakteryzuje się pompa. I dopiero tak sprawdzony towar można zakupić bez obaw.

De download bachelor modulblatt wp leittechnik eingestellt von jennifer dämon eingestellt am 27.