Półwysep Helski to potoczna nazwa Mierzei Helskiej, którą tworzy wał o długości 34 kilometrów. Jego szerokość w najszerszym miejscu ma około 3 kilometrów, a w najwęższym 150 metrów. Półwysep leży pomiędzy otwartym morzem a Zatoką Pucką i Gdańską. Wzdłuż Mierzei Helskiej biegnie linia kolejowa, której ostatnią stacja jest Hel.

Na Półwyspie leży jeszcze kilka innych miejscowości: Jastarnia, Jurata i Kuźnice. W każdym z tych miejsc jest wiele atrakcji, więc z pewnością pobyt na Półwyspie Helskim nie jest nudny. Dla zwolenników plażowania znajdzie się tu wiele miejsc, na których można spokojnie odpocząć w promieniach słonecznych. Dodatkowym atutem może być możliwość wybrania, w jakiej wodzie chcemy pływać. Plaże znajdują się zarówno nad Zatoką Pucką, w której możemy liczyć na cieplejszą, niż w Bałtyku wodę, albo w samym morzu, gdy chcemy popływać na desce czy motorówką.

Również dla amatorów zwiedzania Półwysep Helski oferuje wiele atrakcji. Na odcinku kilkudziesięciu kilometrów mamy kilka miejscowości, z których każda posiada wiele ciekawych zabytków i niespotykanych miejsc. Jednak z pewnością znajdą się przeciwnicy wczasów na Mierzei Helskiej. Miejscowości Półwyspu leżą przy drodze, która przebiega przez każdą z nich. Plaże przy Zatoce i plaże przy morzu oddzielone są jedyną, dosyć ruchliwą ulicą. Większość miejsc noclegowych znajduje się po stronie Bałtyku, zatem dostanie się na plaże wiąże się z przejściem pewnej ilości kilometrów. Ze względu na atrakcyjność kilku miast jak np. Jastarnia, Jurata czy Hel, ceny w tych miejscach niejednokrotnie są zdecydowanie wyższe niż w innych miejscowościach nadmorskich.

Ze względu na dużą liczbę zabytków i miejsc wartych zobaczenia, nie możemy także liczyć na spokój. Rzesze turystów chcących zobaczyć Fokarium na Helu czy Latarnię Morską w Jastarni zjeżdża się z wielu dalszych miejsc. Zatem panuje tam nie tylko ruch pieszych, ale także samochodów, autokarów. W niektórych miejscach plaże są raczej wąskie, więc nie ma zbyt wiele miejsca na rozłożenie ręcznika i wolną przestrzeń wokół. Dodatkowo Półwysep Helski jest miejscem, w którym szczególny nacisk kładzie się na ochronę środowiska.

Polska stara się poprawić stan plaż na Mierzei, ponieważ funkcjonuje wiele nielegalnych campingów, z których ścieki odprowadzane są do morza, a przebudowy tych miejsc powodują zasypywanie Półwyspu. Oczywiście większość miejskich plaż jest w należytym stanie i miasta starają się, aby utrzymać na nich porządek. Zatem każdy sam musi zdecydować czy wybór Półwyspu Helskiego na wakacje jest dobrym pomysłem. Każdy szuka czegoś innego na urlopie i podejmuje decyzje o wyborze miejsca analizując wszystkie za i przeciw.