Nawet najmniejsze miasto, nawet miejscowość nie posiadająca praw miejskich, powinna posiadać własny park, który będzie jego doskonałą wizytówką, gdzie będą z przyjemnością przebywać nie tylko mieszkańcy danej miejscowości, ale także wszyscy przyjezdni. Oczywiście duże miasta mają nie jeden park, w którym znajdują się obowiązkowo kosze parkowe, w celu utrzymania prawidłowej czystości, oraz ławki parkowe, przeznaczone oczywiście do wypoczynku.

Sprawa ma się zupełnie inaczej w małych miejscowościach, gdzie często nie ma nawet przysłowiowego rynku, a skwer zwany parkiem nigdy nie istniał, a co najgorsze władze danej miejscowości i gminy, nie widzą potrzeby tworzenia takiego miejsca na stałe. Kto bowiem spędza czas w parku, jeżeli mieszka w domku jednorodzinnym, z własną altaną oraz ławką czy innym miejscem do wypoczynku. Myślenie jest o tyle błędne, że gmina nie patrzy na dobro miejscowości od strony wizytówki dla przyjeżdżających, ale od strony mieszkańców, którym w rezultacie nie wiele potrzeba. Przyjeżdżając do miasta małego czy większego, znajdziemy nawet kilka parków, a w nich ławki parkowe i kosze parkowe, porozstawiane po kilka metrów od siebie, co jest nie tylko obowiązkiem, ale również normą każdego miasta. W tego typu parku może się także znajdować gablota ogłoszeniowa czy mapa regionu, z oznaczeniem: TU JESTEŚ i możliwością trafienia w wiele miejsc, tylko dzięki pomocy mapy. W małych miejscowościach, a wręcz na wsiach, nie tylko nie ma parków, czasem także brakuje tablic z ogłoszeniami, a ludzie o większości spraw dowiadują się drogą pantoflową. jest to czynnik społeczny, wytworzony przez lata niezmiernie trudno tą sytuację zmienić.

 

Nawet jeżeli zmienia się władza na wójta czy sołtysa, a osoba wybrana ma wielkie ambicje rekreacyjne do danej miejscowości, ludzie szybko pomagają tej osobie zejść na ziemię, pokazując inne pilniejsze problemy miejscowości, jakie są do rozwiązania na priorytetowym miejscu. Warto jednak podkreślić, że każde miasto powinno mieć swój park, nawet jeżeli miałyby się w nim znajdować dwie ławki parkowe, dwa kosze parkowe i jedna gablota informacyjna. Są to bowiem główne i ważne czynniki każdej, nawet najmniejszej miejscowości oraz jej wizerunku na tle innych miast i wsi w Polsce. Rekreacja i turystyka jest bardzo ważnym elementem każdej miejscowości, a władze gmin jeżeli tylko mają taką możliwość, powinny budować nowe parki, place zabaw i inne miejsca rekreacyjne dla wszystkich mieszkańców oraz dla przyjezdnych, którzy być może zechcą tutaj wrócić. O ile sprawa parków nie jest ważna w miejscowościach tylko wiejskich, nastawionych na rolnictwo, o tyle miejscowości agroturystyczne powinny wziąć pod uwagę potrzebę posiadania parku z pełnym wyposażeniem, albowiem do takich miejscowości co roku przyjeżdża konkretny odsetek turystów z miast, którzy tego rodzaju wyposażeniem architektury są zainteresowani.

Każdy kto mieszka na wsi bądź w mieście, powinien sam dbać o architekturę parkową i jeżeli ona jest, warto ją szanować, a jeżeli takiej architektury brak, należy złożyć do gminy stosowny wniosek o jego budowę.

źródło: http://www.konarch.pl/lawki-zeliwne