Świat odżywek dla sportowców jest bardzo bogaty i wybór tych właściwych na pewno nie jest niczym prostym. Aby móc wybrać właściwą dla siebie i zakładanego przez siebie celu odżywkę, musimy mieć jasno określony cel. Jednym z bardziej popularnych rodzajów odżywek wybieranych przez sportowców są te na bazie białka, czyli po prostu odżywki białkowe, zwane również odżywkami proteinowymi. Stosowane są one szczególnie w sportach siłowych, stosowane są w kulturystyce, stosowane są przez osoby pragnące zwiększyć masę swoich mięśni. Musimy jednak zaznaczyć, że każda odżywka białkowa jest taka samo dobra i skuteczna. Odżywki białkowe mogą być bardzo różne. Mamy do czynienia między innymi do czynienia z odżywkami na bazie kazeiny czy też na bazie białka serwatkowego. Mowa tutaj o najbardziej popularnych i zarazem też o najbardziej skutecznych odżywkach białkowych. Zasadniczo odżywki białkowe są stosowane po to, aby móc zwiększyć masę swoich mięśni, ale musimy także zaznaczyć, że spełniają one także inną rolę.

Regeneracja

Chodzi mianowicie o to, że odżywki białkowe wspomagają także regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Odżywki białkowe to produkt jak najbardziej dobry, jak najbardziej skuteczny, ale z drugiej strony musimy jasno zaznaczyć, że odżywki białkowe nie są elementem niezbędnym w każdej sytuacji. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi, jeśli dopiero zaczynamy pracować nad naszą masą mięśniową, jeśli zaczynamy regularnie odwiedzać siłownię, to stosowanie jakichkolwiek odżywek białkowych mija się z celem. Dlaczego? Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że w początkowej fazie treningów mamy do czynienia z szybkim przyroście masy mięśniowej bez wspomagania się odżywkami, na skutek samego treningu. Dopiero w późniejszej fazie, po około pół roku intensywnych treningów na siłowni, zasadne staje się włączenie odżywek białkowych, jako uzupełnienie treningu oraz dobrej diety. Warto, bowiem zaznaczyć, że dieta w procesie tworzenia masy mięśniowej jest niezwykle istotnym elementem.

Suplementy diety w głównej mierze mają za zadanie wspomagać nasze zdrowie. Jest tak? Jak najbardziej. Można w tym miejscu zadać jednak pytanie o skuteczność działania niektórych suplementów diety. Wiele osób nie wierzy w ich działanie, ale czy faktycznie tak jest? Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, są uzupełnieniem tego, co jemy. Jeśli więc nie jemy zdrowo, jeśli nie jemy regularnie i jednocześnie przyjmujemy suplementy diety, to bardzo trudno jest cokolwiek pozytywnego osiągnąć. Jest to po prostu niemożliwe. Suplementy diety to nie środki, które działają w sposób magiczny i tak naprawdę, jeśli nie zaczniemy od zmiany diety, od lepszego trybu codziennego życia, to nie ma, co marnować naszych pieniędzy na kupowanie jakichkolwiek suplementów diety. Nie zadziałają, a my będziemy w sobie wyrabiać mylną opinię, że suplementy diety to mrzonka, to przereklamowane pojęcie, to coś, z czego nie warto jest korzystać.