Zatrzymanie miesiączkowania to problem, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć. Najczęściej jest ono objawem zaburzeń na tle hormonalnym. Możemy wyróżnić pierwotny lub wtórny brak miesiączki. O pierwotnym braku miesiączki mówi się wtedy, kiedy kobieta nigdy nie miesiączkowała. Z wtórnym brakiem miesiączki mamy do czynienia, gdy krwawienie nie pojawiło się przez trzy kolejne cykle. Najczęstszą przyczyną zaprzestania krwawienia miesiączkowego jest endometrioza, ciąża lub menopauza.

Menopauza występuje między 45 a 55 rokiem życia kobiety. Jeśli ten przedział wiekowy Pani nie dotyczy, można wykluczyć jedną z przyczyn. Zaleca się również zrobienie testu ciążowego, aby wykluczyć ryzyko ciąży. Należy jednak pamiętać, że testy dostępne w aptece lub drogerii nie gwarantują wykrycia ciąży pozamacicznej. Stuprocentową pewność daje jedynie wizyta w gabinecie ginekologicznym. Czasami przyczyny zaprzestania krwawienia miesiączkowego mogą być inne niż wspomniane powyżej. Każdy organizm jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Każdy przypadek powinien dokładnie zbadać lekarz ginekolog. Czasami poza badaniami ginekologicznymi może być potrzebna wizyta w poradni endokrynologicznej.

Leczenie braku miesiączki nie jest skomplikowane. Często wystarczy dobranie odpowiedniej kuracji hormonalnej. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u specjalisty ginekologa. Czym szybciej wyleczymy daną dolegliwość, tym lepiej dla naszego organizmu.