Róża w pełni zasługuje na miano królowej kwiatów. Istnieje jej bardzo wiele odmian, które hodowcy dzielą na kilka grup, biorąc pod uwagę różne cechy np. kształt i ilość kwiatów, pokrój krzewu. Wyróżniamy róże wielokwiatowe, wielkokwiatowe, róże pnące, parkowe czy okrywowe. Dzięki takiej różnorodności każdy miłośnik tych kwiatów znajdzie coś odpowiedniego do swojego wymarzonego ogrodu.

Jakie warunki róże lubią najbardziej?

Wszystkie róże najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych. Zjawiskowe kwiaty róż prezentują się znakomicie, jeśli posadzimy je na wyeksponowanych stanowiskach, gdzie będą miały dużo miejsca do swobodnego wzrostu.

Róże wielokwiatowe – hyzowie.com/22-roze-wielkokwiatowe – kwitną obficie i długo: od połowy czerwca aż do jesieni, roztaczając wokół cudowne zapachy. Dorastają do 1 m wysokości, dlatego nadają się również do niewielkich ogrodów. Najlepiej sadzić je w grupach, by tworzyły barwne kompozycje. Niektóre odmiany można uprawiać na kwiat cięty, zwykle jednak nie utrzymują się długo w wazonie. Krzewy z tej grupy są odporne na choroby i mróz, ale lepiej zabezpieczyć je przed zimą.

Róże pnące nie mają wyspecjalizowanych organów czepnych jak inne pnącza. Są jednak wyposażone w kolce, którymi mogą zahaczyć się o podpory, jednak to może nie wystarczyć i będą się pokładać, dlatego warto je jednak przywiązywać do podpór. Wyróżniamy róże pnące wiotkie i sztywne. W naszym kraju bardziej popularna jest grupa druga, ze względu na większą odporność na mróz i choroby. Świetnie nadają się do udekorowania wejścia do ogrodu, dzięki prowadzeniu ich na specjalnych stelażach czy pergolach. Róża posadzona przy ścianie musi mieć solidną podporę np. w postaci kraty.

Sadzonki róż przede wszystkim należy kupować wczesną wiosną lub jesienią. Pamiętajmy, aby wybierać okazy nieprzesuszone z korzeniami bocznymi i przynajmniej dwoma pędami. Po kupieniu sadzonek nie wolno nam dopuścić do ich przesuszenia. Kupując sadzonki róż warto dowiedzieć się od hodowcy jak najwięcej o potrzebach danej odmiany, gdyż róże są bardzo żarłoczne, wymagają dużej ilości składników odżywczych w glebie, stąd dobrym pomysłem jest kupowanie sadzonek w szkółce róż.

Róża może być uprawiana na dowolnym podłożu po spełnieniu kilku podstawowych warunków:

  • gleba powinna być lekko kwaśna,
  • gleba nie może być podmokła i ciężka, jeśli taka jest trzeba ją wymieszać z piaskiem i torfem,
  • glebę trzeba wzbogacić np. kompostem.

Po posadzeniu sadzonki skracamy do 20 cm długości. Glebę wokół krzaczka mocno ugniatamy i obficie podlewamy.