Kredyty hipoteczne to z całą pewnością bardzo powszechne metody finansowania zakupu wszelkiego rodzaju nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem udzielanym przez bank zwykle na bardzo długi okres. To typowy i wciąż często przydzielany kredyt długoterminowy w Polsce. Zapewne wielu z nas nie może sobie pozwolić na zakup domu albo mieszkania z własnych środków. Kredyt hipoteczny to zwykle najlepsze i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne zaciągane są zazwyczaj pod hipotekę, która stanowi rodzaj zabezpieczenia dla banku. Z uwagi na fakt, iż kredyty tego rodzaju opiewają na bardzo wysokie sumy pieniężne, wiarygodność kredytobiorcy jest najczęściej niezwykle dokładnie analizowana, a wszelkie procedury są zwykle czasochłonne. Kredyty na nieruchomości przyznawane są zwykle na bardzo długi czas, niemniej najkrótszy czas, na jaki można uzyskać kredyt hipoteczny to pięć lat.
Kredyty hipoteczne dzielą się na parę rodzajów. Standardowego podziału można dokonać ze względu na walutę.

Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotych, przydzielany w rodzimej walucie, jak również walutowy, wypłacany w walucie obcej (tudzież do niej denominowany). W tych okolicznościach zadłużenie jest przeliczane na wybraną walutę, zaś oprocentowanie uzależnione od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. W tej sytuacji zatem trzeba wziąć pod uwagę kurs walutowy, który bezpośrednio będzie mieć wpływ na wielkość spłacanych przez nas rat kredytu.
Starając się o kredyt hipoteczny trzeba wiedzieć o tym, iż fundusze muszą zostać przeznaczone na jeden konkretny cel, powiązany oczywiście z kupnem nieruchomości. Z pewnością w sytuacji kredytów hipotecznych bardzo duże znaczenie ma nasza historia kredytowa. Każdy bank ocenia zdolność kredytową klientów według swoich własnych algorytmów.

Okazuje się zatem, że w różnych bankach ta sama osoba może posiadać różną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, powinniśmy więc przeanalizować różne propozycje, które oferują nam banki. Oprócz tego trzeba korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są np. przez państwo na kupno własnego mieszkania. Tego rodzaju programy rządowe niekiedy okazują się bardzo pomocne.

Fajnym pomysłem jest wykorzystanie portali finansowych takich jak ten – link. Można tam wyszukać przydatne wiadomości o pożyczkach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie aspekty jak: RRSO, prowizje czy inne czynniki. Przede wszystkim wykorzystując tego typu serwisy można posiąść wiedzę jak dużo zapłacimy za kredyt. Wszystkie fakty zazwyczaj są umieszczane w analizach.