Kredyty hipoteczne to od bardzo dawna najczęściej wybierane metody finansowania kupna różnego rodzaju nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest typowym kredytem udzielanym przez bank zazwyczaj na bardzo wiele lat. To standardowy i nadal często przyznawany kredyt długoterminowy w Polsce. Bez wątpienia większość ludzi nie może sobie pozwolić na zakup domu tudzież mieszkania za własne pieniądze. Kredyt hipoteczny to najczęściej idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są najczęściej zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich określenie. Z uwagi na fakt, iż kredyty tego rodzaju opiewają na stosunkowo duże kwoty pieniężne, wiarygodność kredytobiorcy jest zazwyczaj bardzo dokładnie analizowana, a wszelkie procedury są najczęściej czasochłonne. Kredyty na nieruchomości udzielane są najczęściej na bardzo długi czas, jednakże najkrótszy okres, na jaki można zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne możemy podzielić na parę rodzajów. Najprostszego podziału można dokonać ze względu na walutę. Wyróżniamy więc kredyt hipoteczny w złotówkach, wypłacany w rodzimej walucie, jak również walutowy, zaciągany w walucie obcej (albo do niej denominowany). W tych okolicznościach zobowiązanie jest przeliczane na daną walutę, a oprocentowanie zależy od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Powinniśmy więc w tej sytuacji wiedzieć, że wpływ na wielkość raty kredytowej zależy zarówno od oprocentowania kredytu, a także kursów walutowych.
Zaciągając kredyt hipoteczny powinniśmy pamiętać o tym, że fundusze muszą być wydane na jeden konkretny cel, związany rzecz jasna z kupnem nieruchomości. Z pewnością w przypadku kredytów hipotecznych niezwykle duże znaczenie ma nasza zdolność kredytowa. W zależności od banku do oceny zdolności kredytowej stosowane są różne algorytmy.

Okazuje się często, iż w kilku bankach jedna osoba może uzyskać inną zdolność kredytową. Poszukując właściwego kredytu dla siebie, trzeba zatem zapoznać się z różnymi propozycjami, które zapewniają nam nam banki. Oprócz tego dobrze korzystać z różnorodnych dofinansowań, które proponowane są np. przez państwo na zakup swojego mieszkania. Tego typu programy rządowe niekiedy okazują się bardzo pomocne.

Fajnym podejściem jest wykorzystanie stron internetowych np tej – dziennikbankiera.wordpress.com. Można tam natrafić na interesujące porady o kredytach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie rzeczy jak: realne oprocentowanie, opłaty czy inne czynniki. Nade wszystko sprawdzając tego typu serwisy można posiąść wiedzę ile będziemy mieli do zapłaty za kredyt. Wszelkie informacje zwykle są zamieszczane w rankingach.