Na naszym rodzimym rynku budownictwa mieszkaniowego oraz usługowego coraz istotniejszą rolę odgrywają różnego typu prywatne firmy i przedsiębiorstwa deweloperskie. Łatwo to zauważyć każdemu uważnemu obserwatorowi branży, szczególnie, kiedy porówna się obecną sytuację z tą, z którą mieliśmy do czynienia przed dwudziestoma czy trzydziestoma laty w Polsce. W czasach gospodarki centralnie planowanej wiodącą rolę miały bowiem na rynku nieruchomości różnego rodzaju spółdzielnie mieszkaniowe albo państwowe instytucje, a nie prywatne przedsiębiorstwa.

Ale czym tak naprawdę jest firma deweloperska?

Zanim zacznie czerpać zyski z wynajmu, powinna zakupić atrakcyjną działkę budowlaną oraz zatrudnić architektów czy wykorzystać własne biuro projektów do stworzenia zarysu swojego nowego budynku. Oprócz tego w późniejszym czasie już po wykonaniu przez budowlańców prac, firma zaczyna zarządzać swoimi nieruchomościami i sprzedawać lokale chętnym. Wbrew pozorom taka inwestycja deweloperowi potrafi dość szybko się zwrócić, dzięki czemu pojawiają się środki również na dalsze inwestycje i budowę nowych apartamentowców, co pomnaża jeszcze bardziej zyski z czynszów oraz ze sprzedaży mieszkań.

9289056974_0d43c7a1cf_z
Jeżeli jest jakieś miejsce w naszym kraju, gdzie można by znaleźć najwięcej przykładów na to jak dynamicznie rozwija się branża deweloperska to na pewno jest nim nasza stolica – Warszawa. Taki boom inwestycyjny w tym największym polskim mieście jest nie da się porównać z sytuacją w żadnym innym dużym mieście w naszym kraju. Co jest głównym powodem tego, że Warszawa tak bardzo odskoczyła reszcie stawki? Na pewno miasto z syrenką w herbie w porównaniu do na przykład Krakowa czy Wrocławia jest nieporównywalnie lepiej rozpoznawalną marką na świecie.

4402236010_d15582b9c4_o

Ważnym czynnikiem jest również to, że stolica Polski wypracowuje blisko 20% całości polskiego PKB. Inne ośrodki miejskie naszego kraju, przykładowo drugie i trzecie pod względem liczby mieszkańców Kraków i Łódź, nie mają na tyle potencjału ekonomicznego i rynku, aby pod względem przyciągania inwestorów móc doścignąć Warszawę. Zresztą każdy może sam sprawdzić w statystykach, że o wiele bardziej popularne jest w wyszukiwarkach Google hasło „warszawa mieszkania na sprzedaż” niż choćby „apartamenty w Krakowie na sprzedaż”. Wypada też wspomnieć o bardzo dobrze wyglądających dla stolicy badaniach i prognozach demograficznych, z których wynika, że Warszawa jako jedno z zaledwie kilku większych polskich miast może w najbliższych latach liczyć na jakikolwiek wzrost liczby swoich mieszkańców, czym powiększy jeszcze bardziej popyt na nowe apartamenty oraz lokale usługowe.

Jeśli już mówimy o nieruchomościach, to Warszawa jest, jeżeli chodzi o liczbę metrów kwadratowych powierzchni także numerem jeden w Polsce. Chodząc po samym mieście, nowe inwestycje można spotkać na praktycznie każdej ulicy. Nie chodzi tu tylko o śródmieście miasta, ale również o dalsze dzielnice, które jeszcze niedawno miały typowo wiejski, bądź przemysłowy charakter jak na przykład Białołęka czy Targówek.

 

więcej na: http://grupa3d.pl/inwestycje+w+sprzeda%C5%BCy,174