Ogród – warzywnik

Już w początkowej dekadzie lutego rozsiewa się kapuchę wczesną i kalafiory, jakie nadają się do posadzenia w gruncie na starcie kwietnia. Do najwcześniejszej hodowli nadają się mieszańcowe odmiany kapusty,: Agat, Topaz, Benson, Beryl, Delphi, Parel, Musketeer, oraz odmiany kalafiora: Opaal, Carillon, Goodman, Firstman, Ambassador, Lintop.
W pierwszej lub kolejnej dekadzie lutego rozsiewa się nasiona sałat głowiastej masłowej do najwcześniejszej hodowli ziemnej. Polecane odmiany to np. Debata, Maja, Promyk, Sonata. Natomiast rekomendowane grupy salaty kruchej to: Olimp, Nerone, Samba.

1-2 tygodnie od wysiewu przedwczesnych kapuch wysiewa się nasiona kalarepy na zbiór wczesny. Rekomendowane odmiany to: Dvorskyego bądź Wiedeńska Biała.
Ze względu na szczegółowy okres kiełkowania już w lutym sieje się nasienia selera korzeniowego oraz naciowego. Na zbiór letni nasienia sieje się na starcie miesiąca, zaś do popularnej uprawy rolniczej w kolejnej połówce lutego albo najpóźniej na początku marca. Sprawdzone wersje selera korzeniowego to m.in. Odrzański, Jabłkowy, Brlliant, Diamant, Głobus, Makar, Dakar.
Jeżeli por zakładamy uprawiać w rozsady, to na początku lutego rozsiewamy nasienia odmian wczesnych – Jolant, Varna, Bluevetia z zastosowaniem na zbiór letni. Pod koniec lutego rozsiewamy odmiany późne np. Alaska, Arkansas, Blizzard, Clasina, które potrafią przezimować w gruncie.

Folia

Luty to pora na zasiew ziarn pomidorów do wiosennej uprawy w ocieplanych tunelach foliowych. Jest to także okres wczesnych nasadzeń pomidorów w cieplarniach.
W połowie miesiąca przystępuje się do sadzenia ogórków szklarniowych. Rekomendowane odmiany ogórków do uprawy wczesnowiosennych to m.in. – z klasy odmian długoowocowych – Atas F1, Agat F1, Topaz F1, Turkus F1, Dalibor F1, Farbio, Prefexer F1. – z rodziny odmian krótkoowocowych – Aramis F1, Portos F1, Mars F1, Spartakus F1, Aureus F1, Rawa F1, Pasandra F1, Petia F1, Marinda, Minibar, Minirex.

Wysiewa się ziarna papryki, którą zakładamy sadzić do tunelu pod koniec kwietnia.
Na początku miesiąca wysiewa się nasienia salaty odmian przeznaczonych do uprawy w tunelu. Sugerowane odmiany to: Promyk, Sonata, Debata, Reskia, Omega, Syrena, Maja, Saskia.
Pod koniec miesiąca w rękawie ogrzewanym wysiewa się nasienia rzodkiewki grup: Rowa, Novired, Briljant, Tarzan, Warta, Opolonka, Mila lub grupy długie, białe, np. Sopel Lodu.

Zalecenia przy hodowli ogrodu techniką ekologiczną

Prowadzić prace zbliżone jak w styczniu.
Przed pełnią Księżyca można już wysiewać nasienia roślin na przedwczesną rozsadę, stosując się do zaleceń kalendarza „Dni siewu”, a więc rośliny liściowe, np. sałatę prawidłowo wysiewać po nowiu Księżyca w „dni liściowe”, rośliny korzeniowe po pełni w „dni korzeniowe” rośliny owocowe, kwiatowe – przed pełnią w „dni owocu”.

linki: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia