Fabryka maszyn do szycia Łucznik

Przez: na 14 marca 2015

Łucznik, jest bardzo znaną polską marką, której historia sięga zeszłego wieku i słynie z tego, że produkuje maszyny do szycia. Ale czy tylko z tego znane są zakłady Łucznik w Radomiu? Sam początek funkcjonowania tych Zakładów Metalowych datuje się na rok 1925. Kiedy Polska odzyskała swoją upragnioną niepodległość po I wojnie światowej, kraj musiał stanąć na nogi. Zabrano się więc za odbudowę nie tylko zniszczonych fundamentów miast, ale i za podniesienie gospodarki która wraz z murami legła w gruzach.

Jednak aby nie dopuścić do takiej sytuacji ponownie, władze Polski postanowiły zająć się porządnie dozbrojeniem kraju i jego obronnością. Dlatego też zapadła decyzja o tym, aby wybudować fabrykę produkującą broń. Przedsięwzięcie zlokalizowano w Radomiu. Budowa ruszyła pełną parą w roku 1923. Kolejno zaczęto stawiać obiekty, w których już niebawem miała rozpocząć się produkcja. Dzięki tej fabryce nie tylko przygotowywano kraj do ewentualnej obrony, ale i setki osób z Radomia i okolic mogło znaleźć pracę. Niestety, mimo podjętych środków prewencji sytuacja powtórzyła się.

Fabrykę przejęli zaborcy, ale mimo to produkcja broni nie została przerwana. Jednak nie była już to produkcja która miała wspierać naszych rodaków. Mimo to, zorganizowane tam podziemie Polski Walczącej organizowało przemyty broni z fabryki. Skończyło się to złapaniem członków ruchu oporu i ich publiczną egzekucją. Zakłady nadal produkowały broń, jednak na radzieckiej licencji. Jednak fabryka na broni nie poprzestała. Produkowała również rowery, narzędzia, maszyny do pisania oraz właśnie maszyny do szycia. W dodatku wymienione przykłady to nie cały asortyment. Maszyny do szycia, które produkowały radomskie zakłady to początkowo wielkie maszyny do szycia dla zakładów odzieżowych. Później jednak rozpoczęto również wytwarzanie maszyn na użytek domowy.

Maszyna do szycia stała się symbolem fabryki Łucznik, a zakład rozrósł się do tego stopnia, że został otwarty nowy oddział, który specjalizacją stały się maszyny do szycia. W pewnym momencie nasze rodzime maszyny do szycia Łucznik, stały się tak popularne, że zakład podjął nawet współpracę z marką znaną na cały świat- maszyny do szycia Singer. Zakłady Łucznik zaczęły mocno nastawiać się na działalność eksportową.

Ponad 35% wyprodukowanych w Łuczniku maszyn do szycia trafiła na rynki światowe. Eksportowano do takich państw jak np. Grecja, czy Chiny, a nawet Chile. Obecnie firma ta posiada certyfikat CE czyli jest zgodna ze wszystkimi wymaganiami europejskimi. Do tej pory firma Łucznik ma się doskonale, a wytwarzane przez nią urządzenia, mimo, że nie są już może tak innowacyjne jak przed laty, są doskonałej jakości potwierdzonej przez specjalistów. W tej chwili, jeśli chcielibyśmy aby maszyna do szycia Łucznik zawitała w naszym domu, wystarczy wejść do większego sklepu ze sprzętami RTV i AGD jednak częściej wybierane są sprzętu innych firm jak Husqvarna (http://www.husqvarna-viking.pl/). Poza tym marka jest szeroko dostępna w Internecie. Nie tylko można kupić obecnie produkowane maszyny do szycia, ale i ich starsze, unikatowe już teraz wersje. Ich ceny nie są wygórowane, jeśli chodzi o przedziały cenowe tego typu sprzętów, a jakość jest gwarantowana plakietka CE.

O alfred.p