Zbyt szybki i nie kontrolowany rozwój firmy zdecydowanie może być ogromnym zagrożeniem dla jej istnienia i rozwoju a nawet może być bezpośrednią przyczyna bankructwa danej firmy. Czy to zdanie nie brzmi absurdalnie Jeśli chodzi o tak zwane pierwsze wrażenie to zdecydowanie można powiedzieć że brzmi wręcz niezwykle absurdalnie. Jednak mimo wszystko to zdanie ma bardzo głęboki sens i co tu dużo mówić jest po prostu prawdziwe.

W jaki więc sposób zbyt szybki rozwój firmy może doprowadzić do jej upadku? Wbrew pozorom to bardzo proste. Pierwszym czynnikiem który może prowadzić do upadku są terminy w umowach. Jeśli firma pracuje pełną parą przyjmuje kolejne zlecenia trochę bez namysłu nie zważając na zagrożenia nie wywiązania się w stu procentach z umowy – w tym momencie może nas pogrążyć instytucja kary umownej. Doświadczone firmy zawsze się odpowiednio zabezpieczają na okoliczność nie pełnego wywiązania się z umowy przez daną firmę lub też po prostu zawalenia terminu. W przypadku gdy działamy w branży w której marże są bardzo niskie (taką branżą jest na przykład handel) to możemy bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji w której obudzimy się z ręką w nocniku.

Do takiej sytuacji może doprowadzić dla przykładu awaria parku maszynowego w naszej firmie kradzież sprzętu czy też materiałów niezbędnych do stworzenia naszego finalnego produktu klęski żywiołowe czy też po prostu może zawieść czynnik ludzki (pracownicy – choroby zwolnienia odejście do konkurencji). Na pewno warto się ubezpieczyć na niektóre z wyżej wymienionych okoliczności.