W jednym z poprzednich wpisów zaczęliśmy omawiać przykładowe sytuacje w których może się znaleźć praktycznie każda firma. Im osoba zarządzająca przedsiębiorstwem posiada mniejsze doświadczenie w danej branży oraz ogólnie w zarządzaniu firmą tym prawdopodobieństwo że firma znajdzie się w takiej sytuacji zdecydowanie rośnie.

Pierwszym czynnikiem były zdarzenia losowe takie jak kradzieże brak personelu awarie maszyn oraz dostępność materiałów niezbędnych do wyprodukowania finalnego produktu lub też wykonania usługi w ściśle określonym terminie. Podkreśliliśmy fakt jak bardzo trzeba uważać na terminy w których jesteśmy w stanie dostarczyć do klienta finalny produkt lub też wykonać usługę oraz jakie ewentualne konsekwencje możemy ponieść jeśli zawalimy. A te bardzo często wiążą się z koniecznością zapłaty wysokich odszkodowań lub też znacznego zejścia z ceny jaką mamy otrzymać za nasz produkt.

Kolejnym czynnikiem który może spowodować zagrożenie jest utrata płynności finansowej. Prowadząc firmę musimy uważać na stan naszych finansów. Niektóre firmy działając w pełni zgodnie z polskim prawem stosują horrendalne wręcz terminy płatności. Dla przykładu częstą praktyką w tak zwanych super i hipermarketach oraz jednym z dobrze znanych sklepów dyskontowych jest fakt, iż kontrahenci tych firm czekają na zapłatę nawet powyżej stu dni. Jeśli tylko możemy powinniśmy bardzo twardo negocjować terminy płatności a jeśli już podpisaliśmy niekorzystną dla siebie umową to powinniśmy spróbować ją renegocjować lub szukać zewnętrznego finansowania dla naszej firmy wykorzystując do tego celu dla przykładu faktoring. Oczywiście zapłacimy odsetki od faktoringowej kwoty jednak nawet zapłata za taką usługę będzie dla naszego przedsiębiorstwa o wiele mniej dotkliwa niż trwała utrata płynności finansowej co szczególnie często w małych firmach może prowadzić po prostu do bankructwa.