Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co motywuje turystów do odwiedzenia Czarnobyla. Strefa zamknięta jest rajem dla miłośników obcowania z naturą, fotografów dzikich zwierząt, ornitologów jak i osób uwielbiających polować, gdyż dopuszcza się w części Zony polowania komercyjne. Od momentu ewakuacji wszystkich mieszkańców w promieniu 30 kilometrów od elektrowni, natura rozpoczęła swoją ekspansję odbierając to, co wcześniej należało do ludzi. Turyści odwiedzający to pełne historii i bolesnych przeżyć miejsce nazywani są stalkerami, a ich inspiracją do odwiedzenia tej nietypowej kondygnacji i terenu była zarówno książka, jak i gra komputerowa pod tytułem S.T.A.L.K.E.R.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/The_dangerous_view_-_Pripyat_-_Chernobyl.jpg

Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarnobyl

Do Strefy można dostać się na dwa sposoby. Pierwszy to wykupienie wycieczki w biurze podróży, a drugi to zorganizowanie wyprawy na własną rękę. Warto przyjrzeć się obu wariantom, porównać ich zalety i wady. Wycieczki zorganizowane bazują na planie wydanym przez „Chernobylinterinform” – agencję zarządzającą Strefą Wykluczenia. Zaletą oferty ukraińskich biur podróży jest to, że nie wprowadzają ograniczeń ilości osób w grupie, tak więc możliwa jest organizacja wyprawy dla kilku osób, a nawet dla pojedynczego turysty.  Jeżeli ktoś jest zainteresowany zorganizowaniem wyjazdu we własnym zakresie, należy napisać pismo do wyżej wspomnianej agencji z prośbą o ułożenie indywidualnego planu zwiedzania. Główną wadą samodzielnej wyprawy jest to, że wszystkie formalności ich załatwianie trwają bardzo długo.

Jadąc do Czarnobyla, jednym z najważniejszych punktów programu każdej wycieczki jest zobaczenie na własne oczy elektrowni jądrowej a dokładnie feralnego reaktora nr 4. Większość przyjeżdżających jest usatysfakcjonowana zrobieniem kilku zdjęć sarkofagu przykrywającego reaktor. Jednak u niektórych pozostaje niedosyt, gdyż chcieliby zbliżyć się do reaktora a może nawet znaleźć się we wnętrzu elektrowni. Oczywiście istnieje taka możliwość, lecz po pierwsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami a po drugie grupa turystów nie może być zbyt liczna.

http://www.990px.pl/files/2010/04/8_000_APP2000022281186.jpg

Reaktor nr. 4 w czarnobylu – foto z serwisu http://www.990px.pl/index.php/2010/04/26/czarnobyl-zona-duchow/ , wykonane przez AFP PHOTO

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki jest wizyta w mieście Prypeć, które zostało założone w 1970 roku i nazwane tak samo jak przepływająca nieopodal rzeka. Położone w odległości zaledwie jednego kilometra od elektrowni jądrowej, miało być domem dla jej pracowników i ich rodzin. Pierwszym obiektem, który odwiedzają turyści po dotarciu do Prypeci jest hotel Polesie.  Gdy Prypeć została ewakuowana, zakwaterowano tam specjalistów i wojskowych, wysłanych do przeprowadzenia akcji ratunkowej. Obok hotelu znajduje się dom kultury Energetyk. W miejscu tym zapewniano mieszkańcom wszelkie rozrywki od kulturalnych po sportowe. W kompleksie znajdowała się sala widowiskowa, hala sportowa, a nawet centrum bokserskie.

Kolejnym, chyba najbardziej oczekiwanym przez wszystkich przyjeżdżających miejscem, jest wesołe miasteczko. Trudno po takich wydarzeniach nadal nazywać je „wesołym”. W miarę możliwości warto także zobaczyć złomowisko Burakiwka, miejsce składowania maszyn, które brały udział w likwidacji skutków awarii. Jest to jedno z niewielu miejsc w całej strefie, gdzie nie wolno przebywać dłużej niż kilka minut z powodu bardzo wysokiego poziomu promieniowania.

Podsumowując, do Czarnobyla trzeba jechać jak najszybciej, gdyż lada moment zaczną walić się pierwsze budynki, a także zniknie największa atrakcja czyli sarkofag przykrywający zniszczony blok nr 4. Nieopodal uszkodzonego reaktora powstaje kopuła, która zostanie nasunięta na sarkofag. Ma ona zabezpieczyć okolice przed skażeniami podczas rozbiórki uszkodzonego w wyniku wybuchu reaktora, w którym nadal znajduje się radioaktywne paliwo. Najprawdopodobniej w tym czasie na teren strefy nie będą wpuszczani turyści i tak naprawdę nie wiadomo jak długo stan ten będzie się utrzymywał, gdyż cała akcja jest skomplikowana i ciężko jest dokładnie określić termin jej zakończenia.

wycieczki do lwowa z przemyśla

Wiele wycieczek na Ukrainę realizowanych jest przez Przemyskie i Rzeszowskie biura podróży. Wyjeżdżając na Ukrainę, pamiętajmy aby odwiedzić Lwów, w którym znajdziemy wiele ciekawych atrakcji tj.:

Katedra św. Jury

Katedra św. Jury

Lwowska Opera

Lwowska Opera