Nadwaga zaczyna dotyczyć rosnącej ilości osób w licznych krajach. Powodami są niewłaściwe odżywianie a także mało aktywności fizycznej. Wielu osobom nie bardzo się chce ruszać, zdecydowanie wolą siedzieć wieczorami przy telewizji, i w końcu po jakimś czasie może się okazać, że ich sylwetki pozostawiają dużo do życzenia. Wielu z nich zostaje tak bez zmian, lecz pewna grupa osób woli się wziąć za swój problem i postanawia odmienić swój wygląd. Panie przeważnie wybierają jedną z licznych cudownych diet które mają wspierać w walce z nadwagą.

Za to odchudzanie mężczyzn przeważnie jest inne. Mężczyźni zmniejszają ilość spożywanego jedzenia, lecz nie używają cudownych diet jak kobiety. W zamian dużo częściej niż panie wychodzą salę ćwiczeń i rozpoczynają uprawianie różne aktywności sportowe. Już po pół roku systematycznego odwiedzania siłowni widoczna być zaczyna pod fałdami tłuszczu rzeźba brzucha. Ciało zaczyna się prostować, bicepsy się wzmacniają i zwiększa się wytrzymałość i siła. Każdy może ćwiczyć, dobierając indywidualnie poziom obciążeń i ćwiczeń, w zależności od tego, co będzie się chcieć osiągnąć. Przeważnie starczy podejść na siłownię trzy razy na tydzień, żeby utrzymywać sprawność i właściwą figurę.

Jak ktoś się zaangażuje i interesować go będzie prawdziwa kulturystyka, to musiał będzie sporo powiększyć zakres treningów. Potrzebne będą wówczas częstsze pobyty w sali treningowej, właściwe odżywianie i odpoczynek, a po jakimś czasie powinny przyjść widoczne sukcesy.